A A A

Prawa Człowieka w Górach - handel ludźmi na terenach górskich

Dodane dnia 02.09.2013

W czwartek, 5 września 2013 roku o godzinie 12.00 w Kinie Sokół w Zakopanem zostanie wyświetlony film pt. "Przypadek robotników leśnych" poruszający problem wykorzystania cudzoziemców do pracy przymusowej. Pokaz zostanie zorganizowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w ramach bloku Praw Człowieka podczas "9 spotkań z filmem górskim". Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, w szczególności młodzież gimnazjalną i licealną.

  • 5 września w Zakopanem
    5 września w Zakopanem

Miejsce: Kino Sokół, ul. Orkana 2, Zakopane

Czas: dnia 5 września 2013 roku (czwartek), godzina 12.00-13.30

 

reżyser: Daniela Agostini

scenariusz: Daniela Agostini

producent: Inter/Aktion

dystrybutor: Inter/Aktion
kraje produkcji: Niemcy

język oryginalny: angielski/czeski/wietnamski

rok produkcji: 2011

czas trwania: 52 minuty

„Przypadek robotników leśnych” to jeden z największych przypadków handlu ludźmi, odkryty na terenie Europy w ostatnich latach. Blisko 2000 robotników, głównie z Wietnamu, ale także z Rumunii i Słowacji, było systematycznie wykorzystywanych w Czechach pomiędzy 2009 a 2010 rokiem. Niektórzy z nich, żeby przyjechać do Europy zapożyczyli się, a na miejscu nadal często muszą opłacać się prześladowcom. Policja i_rząd nie są w stanie lub nie chcą nic z tym zrobić. Pomimo dużej ilości materiałów przygotowanych przez prawników i obrońców praw człowieka w Pradze, żadna ze spraw nie znalazła swojego finału w sądzie.

W tym poruszającym dokumencie Wietnamczycy, którzy pracowali jako robotnicy leśni, po raz pierwszy opowiadają o tym, co ich spotkało. Historie o sfałszowanych dokumentach, nieludzkich warunkach pracy, kiepskim wyposażeniu, braku wynagrodzenia, okropnej żywności i tragicznych warunkach mieszkaniowych, a także o groźbach, strachu i braku perspektyw. Są to historie, które może opowiedzieć wielu cudzoziemców – także tych pracujących w Polsce. Historie, nigdy niekończące się dobrze i których rzadko mamy ochotę słuchać, chociaż dzieją się tuż obok nas.

 

 

Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziesz tutaj.

Tagi: festiwal, film, praca przymusowa

podziel się treścią: