9 października 2014 odbyła się konferencja, podsumowująca projekt ADSTRINGO.
Dodane dnia 16.10.2014
Konferencja ta byłą ostatnim z serii spotkań organizowanych w ramach projektu ADSTRINGO -Przeciwdziałanie handlowi ludźmi do pracy przymusowej poprzez usprawnienie współpracy, diagnozę problemów i wzmocnienie systemowego podejścia w Polsce i Federacji Rosyjskiej.
Projekt ten realizowany był w Polsce przez IOM we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ośrodkiem Badań Handlu Ludźmi UW, w partnerstwie z Radą Państw Morza Bałtyckiego, jako część szerszej transnarodowej inicjatywy realizowanej przez Radę Państw Morza Bałtyckiego.
Obejmował organizację spotkań krajowych, realizację badań i przygotowanie raportu na temat mechanizmów handlu ludźmi do pracy przymusowej oraz opracowanie zaleceń dotyczących przeciwdziałania wykorzystaniu do pracy przymusowej i handlowi ludźmi w rejonie Państw Morza Bałtyckiego.
W spotkaniu udział wzięli, między innymi, przedstawiciele Biura IOM w Warszawie, OBHL UW, MSW, Fundacji La Strada, Państwowej Inspekcji Pracy, organizacji pracodawców Pracodawcy RP oraz agencji zatrudnienia (EWL i Aterima).
Uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że praca przymusowa jest w Polsce realnym i istotnym problemem, który nie jest jednak w wystarczającym stopniu obecny w debacie publicznej i świadomości społecznej.
Ponadto prof. Zbigniew Lasocik z OBHL UW zaprezentował wyniki komponentu badawczego projektu.
Efektem działań OBHL jest również raport Handel ludźmi do pracy przymusowej:
„Handel ludźmi do pracy przymusowej: mechanizmy powstawania i efektywne zapobieganie”
Raport prezentuje wyniki badań OBHL prowadzone pomiędzy styczniem, a czerwcem 2013 roku. Założeniem badania było dotarcie do najnowszych informacji dotyczących handlu ludźmi do pracy przymusowej, szczególnie w odniesieniu do pracowników migracyjnych, analiza mechanizmów rekrutacji, metod kontroli i eksploatacji pracy, a także roli poszczególnych uczestników rynku pracy oraz możliwości zapobiegania pracy przymusowej i wyzyskowi.
Wnioski i rekomendacje zawarte w raporcie
- Problem pracy przymusowej nie jest postrzegany jako bardzo istotny i wymagający pilnych oraz skutecznych działań. Szczególnie wyraźny jest brak zaangażowania związków zawodowych oraz stowarzyszeń pracodawców. Praca przymusowa powinna być ważnym tematem debaty publicznej w Polsce, a związki zawodowe i stowarzyszenia pracownicze powinny aktywnie angażować się w działania prowadzące do zapobiegania pracy przymusowej.
- Budowanie świadomości społecznej oraz „społecznej infrastruktury” (np. sieci lokalnych organizacji) wskazywane jest przez ekspertów jako kluczowy instrument radzenia sobie z problemem pracy przymusowej.
- Odrębne przestępstwo :pracy przymusowej powinno zostać wprowadzone do polskiego kodeksu karnego.
- Powinien powstać centralny rejestr oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.
- Agencje zatrudnienia powinny sprawdzać wiarygodność pracodawców oraz podlegać profesjonalnemu i kompleksowemu szkoleniu.
- Administracja publiczna powinna prowadzić kampanie informacyjne kierowane do podejmujących pracę cudzoziemców.
Wręczenie dyplomów laureatom konkursu na komiks o handlu ludźmi
Spotkanie wykorzystano również jako okazję do wręczenia pamiątkowych dyplomów laureatom konkursu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na komiks o handlu ludźmi „Handel ludźmi moimi oczami”. W załączniku zamieściliśmy broszurę prezentującą skróty nagrodzonych prac. Komiksy laureatów konkursu zostaną również wykorzystane w dalszych działaniach prewencyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.