Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Portalu o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/handel-ludzmi

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
A A A

Sąd Okręgowy w Elblągu skazał trzy osoby za handel kobietami

Dodane dnia 20.01.2014

W minionym tygodniu przed sądem w Elblągu zakończył się trwający od czterech lat proces, dotyczący grupy przestępczej, która na przełomie sierpnia i września 2005 roku werbowała polskie kobiety do pracy w klubach nocnych na terenie Niemiec. Na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób, którym postawiono zarzuty nakłaniania kilku kobiet do uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego. Wyrok nie jest prawomocny.

W wyroku z dnia 15 stycznia 2014 roku Sąd Okręgowy w Elblągu uznał głównego oskarżonego Marka K. winnym m.in. dokonania handlu ludźmi, tj. przestępstwa z art. 189a § 1 Kodeksu karnego. Sąd orzekł, że 55-letni mężczyzna, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, dostarczył i przekazał dwie z pokrzywdzonych do Berlina otrzymując w zamian kwotę ponad 5 tys. złotych za każdą z nich. Kobiety zostały wcześniej błędnie zapewniane o możliwości podjęcia pracy w charakterze barmanki i pomocy kuchennej na terenie Niemiec, tymczasem docelowo trafiły do klubu nocnego we Frankfurcie.

Wspomniany mężczyzna został skazany także za ułatwianie trzem innym kobietom uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, tj. przestępstwa z art. 204 § 1 Kodeksu karnego. Dwie z nich zostały przekazane osobie zarządzającej klubem nocnym ZIGARRE II w Berlinie, a trzecia została zaangażowana do świadczenia usług seksualnych we Frankfurcie. Za każdą z kobiet oskarżony otrzymał co najmniej 5 tys. złotych. Marek K. został skazany na karę łączną 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

Współdziałającemu z nim Robertowi W. (44 lata) prokurator postawił 5 zarzutów związanych z ułatwianiem ww. kobietom świadczenia usług seksualnych na terenie Niemiec. W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że oskarżony, wykonując czynności kierowcy w ramach umówionego podziału ról, wywoził kobiety z Elbląga do Berlina. Niektóre z nich trafiały ostatecznie do Frankfurtu. Sąd uznał Roberta W. winnym popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów i orzekł wobec niego karę łączną 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

W niniejszej sprawie sąd skazał także za handel ludźmi w celu wykorzystania seksualnego oskarżonego Kazimierza Z. (46 lat) na karę 3 lat pozbawienia wolności, a także Wojciecha K. (45 lat) na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Skazany zostanie przez okres 5 lat próby pod dozorem kuratora.

Większość z oskarżonych była już karana w przeszłości za podobne przestępstwa. Sąd skazał łącznie siedem osób, w tym trzy osoby za handel ludźmi, i uniewinnił jednego z oskarżonych od zarzucanego mu czynu. Wobec oskarżonych Marka K. i Anity W. zasądzono także przepadek równowartości korzyści osiągniętych z popełnionych przestępstw na łączną kwotę 43 tys. złotych. Wyrok jest nieprawomocny.

 

 

Opracowanie: adabrowska, MSW

 

Tagi: wykorzystanie seksualne, prostytucja, Niemcy

podziel się treścią: